16 augusts, 2018

Plūstošās smiltis, Mālina Pēršsone

Nāve un noziegumi nav tikai dusmīgu un dzīves nogurušu vīriešu lieta, tā var būt mazliet piederīga arī pusaudžiem. Un par to, kā tieši, stāsta zviedru rakstnieces Mālinas Pēssones Džolito romāns "Plūstošās smiltis".

Maja ir astoņpadsmit gadus veca meitene, kura jau deviņus mēnešus atrodas pirmstiesas izmeklēšanas cietumā. Viņa tiek apsūdzēta par līdzdalību masu slepkavībā, kurā bojā gājis arī viņas puisis un labākā draudzene ..

"Plūstošās smiltis" ir aizrautīgi un detalizēti veidots romāns, kurā tā galvenā varone bez liekas koķetērijas izstāsta visu stāstu. Pilnīgi visu, nenoklusējot ne detaļu. Iesākumā šī atklātība ļoti pārsteidz, taču tā ir arī patīkama, nomierinoša, nav nepieciešamības lauzīt galvu par to, kurš ir vainīgs un kurš nav, svarīgi ir tikai ieklausīties tajā, ko galvenā varone vēlas izstāstīt. Un stāstāmā viņai ir tiešām daudz, turklāt tas ir ārkārtīgi svarīgs. Lasītājam ir iespēja gan līdzpārdzīvot Majai tiesas procesa gaitā, gan iepazīties ar viņas dzīvi pirms ieslodzījuma. Šis romāns nav tikai kriminālromāns, kurā ir mēģinājumi atšķetināt nozieguma motīvus, paralēli tiek vēstīts par šķiru kontrastiem, imigrāciju, pusaudžu savstarpējām attiecībām un to iekšējām cīņām. Brīžiem šķiet, ka slepkavība ir bijis tikai iegansts, lai rakstniecei būtu iespēja runāt par to, kas ierasti rakstniekus ne pārāk ļoti interesē - pusaudži. Šis pavisam noteikti nav klasisks skatījums uz pusaudžiem, drīzāk tāds kā mēģinājums iepazīt. Ir ārkārtīgi uzteicama autores vēlme izprast, iedziļināties pusaudžu iekšējās pasaules sadursmēs, turklāt darīt to bez nosodījuma un mazliet neparastos, kriminālromānam atbilstošos, apstākļos.

Šis bija neparasts kriminālromāns, kuru man tā nemaz negribas dēvēt. Šajā romānā nav svarīgi noskaidrot, kurš īsti ir vainīgs, drīzāk – kāpēc? "Plūstošās smiltis" pavisam noteikti ir prasmīgi izstāstīts pusaudža stāsts par to, cik grūti ir stabili turēties uz šīs pasaules, īpaši, ja tajā jūties viens, bez vecāku un apkārtējo atbalsta. Un ziniet, mums šādu stāstu jau sen vajadzēja!

Nav komentāru:

Komentāra publicēšana