01 februāris, 2017

"Purvs", Arnaldur Indridason

Kad pirmoreiz ieraudzīju paziņojumu par grāmatas "Purvs" iznākšanu dienasgaismā, biju pilna neapslāpējamas intereses tieši divu iemeslu dēļ - iepriekš nebiju sastapusies ar islandiešu literatūru un "Purvs" ir kriminālromāns. Tieši tik vienkārši. 

Ak, ja vien jūsos mīt vēlme lasīt kriminālromānu un ir klusa interese par islandiešu rimto dzīvi, kurā ielaužas slepkavība, šī grāmata ir īstā! 

Romāna "Purvs" darbība norit Ziemeļpurvā, Reikjavīkas rajonā, kur kādā pagraba dzīvoklī atrasts padzīvojuša vīrieša līķis. Viņa rakstāmgalda atviktnē tiek atrasta kāda kapa pieminekļa fotouzņēmums, tāpat arī zīmīte ar savādu vēstījumu .. Izmeklētājs Erlends nojauš, ka šī slepkavība iespējams nav tipiska islandiešu slepkavība un izrādās, ka viņam ir taisnība. Atrastā fotogrāfija izmeklētāju Erlendu ved arvien dziļāk pagātnē, kura glabā biedējošus noslēpumus un ģimenes traģēdijas, liekot pašam Erlendam izsvērt arī savu dzīvi ..

Paralēli detalizētai un aizraujoši aprakstītai izmeklēšanas gaitai, pamazām atklājas arī noslepkavotās personas drūmie pagātnes noslēpumi, savstarpēji savijas vairāku cilvēku likteņi, ģimenes traģēdijas. Manuprāt, lielu lomu grāmatas noskaņā spēlē arī romāna notikumos visur klātesošais lietus, kurš te līst aumaļām, samērcējot visu savā ceļā, te viegli virmo gaisā, tikai ļaujot nojaust savu esamību. Ar to romāns iegūst drūmu, mazliet nospiedošu noskaņu, taču, ak, cik ļoti tas paspilgtina romānā notiekošo. 
Klasiski un ierasti, taču ne mazāk aizraujoši, autors risina notikumus arī paša izmeklētāja Erlenda dzīvē, kura, jāsaka, nav nekāds romantiskais kino. Romānā liels uzsvars likts uz Erlenda un viņa pieaugušās meitas savstarpējām attiecībām. Izmeklētājs un viņa meita narkomāne ir burvīga kombinācija, kas romānu tikai bagātina. 

"Purvs" lasās viegli, raiti, neļaujot no tā novērsties ne uz mirkli. Turklāt, romāns ir bagāts aizraujošām, pat izzinošām detaļām gan par Islandi pašu, gan par dažādām situācijām saistībā ar izmeklēšanu. Ir jūtams, ka autors pirms romāna rakstīšanas ir cītīgi nodevies dažādu jautājumu izpētei, par ko viņam milzīgs kompliments. Tāpat arī kompliments romāna tulkotājam Denam Dimiņam, iespējams tieši pateicoties viņa darbam šis romāns ir kļuvis par brīnišķīgu lasāmvielu, kuru var kāri izgaršot vien pāris vakaros.  

Vērtējums - 5/5. Nespēju neuzslavēt šo kriminālromānu par tā brīnišķīgo noskaņu, mūžīgajām lietavām un detaļām, kurās pamazām atklājās sāpīgas patiesības. Šo romānu ir vērts atcerēties! Un iespējams pat apsvērt domu par Islandes aplūkošanu savām acīm, jo uz to romāns iedvesmo ļoti! Pat ja nemitīgi līst. 


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru